Ekologiczne certyfikaty, na które zwracam szczególną uwagę – tekstylia

Ekologiczne certyfikaty rejestruje

Czym kierujecie się wybierając nowe ubranie? Najpierw zwrócicie uwagę na kolor, fakturę materiału? Czy może bierzecie wypatrzone ubranie do przymierzalni i sprawdzacie, jak na Was wygląda? Czy czasem zerkacie na metkę?

Pierwsza rzecz, którą robię wybierając nowe ubranie to sprawdzenie składu. Oczywiście patrzę na metkę tylko wybranych rzeczy, więc właściwie najpierw coś musi przyciągnąć moją uwagę 😊.
Jednak kolejnym etapem mojego wyboru jest skład. Skład oraz jakość materiału. Szukam informacji o tym, z czego zrobione jest dane ubranie oraz w jakich warunkach było produkowane. Pomagają mi w tym ekologiczne certyfikaty. I to o certyfikatach dzisiaj chciałabym napisać.

A więcej o tym, jak wybieram ubrania opowiadałam w filmie na moim kanale YouTube. Zapraszam!

Jest kilka certyfikatów, na które zwracam uwagę.

Certyfikat GOTS – Global Organic Textile Standard

GOTS, który jest jednym z bardziej restrykcyjnych ekologicznych certyfikatów. Wydawany jest na jeden rok i ponownie odnawiany. Aby materiał otrzymał dany certyfikat, spełniony musi zostać szereg warunków:

– kontroli podlegają róże etapy produkcji. Sprawdza się, czy produkt nie został potraktowany szkodliwymi substancjami chemicznymi.

– zwraca się szczególną uwagę na odpowiedzialną gospodarkę wodną w trakcie produkcji.

– w fabrykach certyfikowanych GOTS stosuje się uczciwe praktyki pracownicze.

Jakie tekstylia wybieram z certyfikatem GOTS? Szczególnie te, które są najbliżej mojej skóry czyli: bieliznę, koszulki. Także pościel, pod którą śpimy w domu jest z certyfikatem GOTS.

Certyfikat OEKO-TEX standard 100

OEKO-TEX przydziela się produktom, na których zostały przeprowadzane badania weryfikujące brak obecności 100 najbardziej szkodliwych dla konsumentów substancji. Ten ekologiczny certyfikat posiada kilka standardów, w zależności od kontaktu produktu ze skórą. Najwyższa klasa, czyli pierwsza to wyroby, które mogą mieć szczególny kontakt ze skórą np. pościel, ubrania niemowlęce. OEKO-TEX bada produkty jedynie pod kątem szkodliwych substancji i obejmuje włókna organiczne, jak i nie.

Jakie tekstylia wybieram z certyfikatem OEKO-TEX? Są to na przykład spodnie jeansowe lub narzutki i kurtki., ale także pościel.

A ubrania bez ekologicznego certyfikatu?

Nie będę słodzić. Ekologiczne certyfikaty są ważne, jednak koszt takich ubrań może być dość wysoki. Mnie też nie zawsze stać na rzeczy najlepszej jakości, dlatego wybieram także materiały mieszane z bawełną organiczą lub kupuję ubrania sztuczne, których włókna pochodzą z recyklingu. Jest to mniejsze zło, na które mnie stać. Nie zapominajmy także, że często lepiej wybrać po prostu „zwykłą” bawełnę zamiast sztucznych tkanin. Przynajmniej nie będziemy zaśmiecać środowiska mikroplastikiem 😊

No i rzeczy z drugiej ręki! Rzeczy wyprane wiele razy na pewno nie posiadają w sobie szczególnie szkodliwych substancji. Dużo o tym, co robić z niepotrzebnymi rzeczami opowiadałam w moim filmie na kanale. Koniecznie sprawdźcie!

I na koniec. Pamiętajcie, że najrozsądniej jest nosić rzeczy, które już posiadamy. Nawet, jeśli nie posiadają certyfikatu. Jeśli temat ekologicznych zmian w życiu Was interesuje to polecam przejść do tego wpisu: Pułapka małych kroków.

To tyle ode mnie na dziś. Do usłyszenia!

Dodaj komentarz