Ekologiczne gry, które musisz poznać!

Ekologiczne gry Animal Crossing

Ostatnio zaczęłam zastanawiać się, czy gdy wideo mogą w jakiś sposób pomóc w zrozumieniu środowiska? Czy ekologiczne gry to coś nierealnego? Oraz czy świat technologii oraz ekologii mogą łączyć się w świecie game deweloperów?

Przejrzałam różne tytuły i jak się ucieszyłam kiedy uświadomiłam sobie, że często dobro środowiska jest ukrytym, lecz istotnym elementem świata. Przypomniałam sobie również o grach, które to środowisko szczególnie uszanowały.

Ekologiczne gry, które krzyczą „EKO”

Zaczniemy od Sims 4, (serii tak znanej, że mam nadzieję, że nie muszę jej przedstawiać) i dodatku Eko życie. Dodatek pojawił się w 2020 i jest pierwszym tego typu dodatkiem do gry. Wprowadza tzw. ślad ekologiczny, coś na wzór carbon footprint. Decyzje naszych simów wpływają bezpośrednio na miasto, w którym mieszkamy. Możemy starać się inwestować w energię odnawialną, recyklingować odpady oraz sprowadzać coraz więcej roślinności do naszego życia. Jeśli jednak dobro środowiska odstawimy na bok — nasze miasto stanie się składowiskiem odpadów z unoszącym się w powietrzu smogiem.

Ekologiczne gry przykład Sims 4 eco lifestyle

Kto nie zna serii gier o budowaniu miasta? Tytułów city builderów jest wiele, ja dziś wspomnę o rozszerzeniu do Cities: Skylines — Green Cities. Dodatek pozwala na stworzenie ekologicznego miasta. Możemy stworzyć dzielnice z ekologicznymi sklepami. Rozwijać się w kierunku energii odnawialnej czy stawiać na transport elektryczny. Pomimo że w grach typu city builder ten ekologiczny rozwój występuje często od podstawy, fajnie widzieć ukierunkowane dodatki.

Jednak są też gry, w których ekologia nie jest tematem przewodnim, mimo to jest ważna.

Gry wideo, w których ekologia jest ale…

Przykładem może być Oxygen Not Included, dwuwymiarowa symulacja, w której kolonizujemy planetę. Jest to tytuł, który bardzo lubię i, w którym bardzo łatwo jest srogo żałować swojego środowiskowego zaniedbania. W grze musimy stworzyć funkcjonującą kolonię. I nie byłoby to takie trudne, gdyby nie fakt, że mechanika jest bardzo realistyczna. W grze mamy świetnie oddaną fizykę oraz właściwości chemiczne środowiska. Musimy uzdatniać wodę oraz tworzyć urządzenia do produkcji tlenu. Polecam bardziej zapalonym graczom.

Kolejny tytuł, który może trochę przedstawić ekologię w grach to Animal Crossing. W najnowszej odsłonie na Nintendo Switch mamy swego rodzaju osiągnięcia. Za zbieranie konkretnych rzeczy, za codzienne wyzwania. Jest też oddzielna seria, powiedzmy bardziej ekologiczna. Nasza postać musi np. posadzić 100 drzew czy siać kwiaty. Gra może nie bezpośrednio, ale uczy szacunku do środowiska nawet najmłodszych.

A czy Wy znacie jeszcze jakieś ekologiczne gry? Koniecznie polećcie mi ciekawe tytuły!

Dodaj komentarz