Mydło w kostce – dlaczego go jeszcze nie używasz?

To może być najprostsza zmiana w naszej łazienkowej historii zero waste.

Na moim kanale YouTube stworzyłam ankietę, w której pytałam widzów o najłatwiejszą do wprowadzenia ekologiczną zmianę w łazience. W mojej ankiecie najwięcej oddanych głosów (aż 1/3!) było na opcję zastąpienia innych kosmetyków myjących na mydło w kostce.

A jednak. Wciąż widzę spory i nieprzychylne głosy. Bo komuś mydło przesusza skórę, bo trudno się je rozprowadza, bo nie jest higieniczne, bo ktoś woli żel.

W czasach, w których musimy myć ręce zdecydowanie częściej niż kiedyś, warto mimo wszystko spróbować ograniczyć plastik, który za tym idzie.

Zanim powiem Wam, za co ja lubię kostki – kilka faktów:

  • Nie ma żadnych badań, które dowodziłyby, że z mydła w kostce przenosimy bakterie na skórę. Są za to badania, w których wykazano, że mydło szare oraz antybakteryjne są równie skuteczne przy eliminowaniu bakterii z naszej skóry.
  • Mydło może powodować uczucie przesuszenia skóry –, odpowiada za to szereg substancji chemicznych takich jak: Sodium Palmate czy Sodium Tallowate. Warto wybierać mydła z tzw. lepszym składem. Bez SLS-ów i z dodatkiem naturalnych olejów i maseł. Taki kosmetyk będzie delikatniejszy dla naszej skóry.
mydło w kostce

Mydło, a sucha skóra

Mam skórę wrażliwą. W mojej rodzinie występuje delikatne AZS oraz rogowacenie okołomieszkowe. Czasem po produktach myjących czułam się, jakbym zmyła z siebie skórę. I miałam tak zarówno przy żelach, jak i mydłach. Dlaczego? Nie zwracałam uwagi na skład! Teraz wybieram produkty z masłem shea, oliwą z oliwek, czy innymi składnikami naturalnymi, które mają nawilżyć lub natłuścić moją skórę. Staram się też tworzyć własne, domowe mydła do ciała.

Jeśli już trochę siedzicie w naturalnej kosmetyce, to zapewne wiecie, jakich składników warto się wystrzegać. Nie kupujmy pierwszej, lepszej kostki. Wybierając mydło zróbmy to tak, jakbyśmy szukali idealnego szamponu do naszych włosów. Bo przecież skóra zasługuje na tyle samo uwagi.

Mydło w kostce – dlaczego warto je wybrać?

Kostki są mega wygodne w podróży, myją tak samo dobrze jak produkty płynne, mogą mieć właściwości dodatkowe, np. peelingujące, no i jest to wybór bardziej ekologiczny!

Kto jeszcze nie używa mydła w kostce?

Dodaj komentarz