Ogródek Zero Waste w mieście

Moje porady na miejski ogródek w duchu idei zero waste

Ostatnio dostałam kilka pytań o to czy da się uniknąć zakupu doniczek i wydawania dodatkowych pieniędzy na ogródek domowy? Co można wykorzystać w domowym warzywniku? Czy mam sposoby na ogródek za grosze? Czy można stworzyć zero waste warzywnik, na którym będziemy zbierać plony?

Przychodzę z kilkoma radami! Oto moje porady na ogródek zero waste.

Zanim przejdziemy do roślin, zaczniemy od doniczek.

Pojemniki na siewki mogą znacznie różnić się od docelowych doniczek. Nie muszą być szczególnie długowieczne. Zależy nam aby nasz ogródek miał zdrowe rośliny, dlatego preferuję domowe rozsady.

Nasionka możemy wysiewać do specjalnych wielodoniczek lub innych pojemników. W tym roku spróbowałam jednak postawić na kreatywność i urządzić rozsady w duchu zero waste. Dlatego wykorzystałam to co znalazłam w domu.

Rozsadnik z tetrapaku?

Jako rozsadnik w domowym ogródku świetnie sprawdzi się opakowanie po mleku.
Zrobiłam Wam nawet mały tutorial – jak stworzyć własną doniczkę z kartonu.

♻️W Polsce poziom odzyskiwania surowców wtórnych z tetra paków jest niski gdyż niewiele sortowni deklaruje możliwość ich przerobienia. Jeśli jednak opakowanie takie wyrzucimy do żółtego pojemnika, a one trafi w odpowiednie ręce, do ponownego użytku może wrócić zewnętrzny karton - który stanie się papierem; z kolei polimery i aluminium mogą być przetworzone np. na materiały budowlane.

Możecie wykorzystać również plastikowe pojemniki po jogurtach, czy opakowania po pomidorkach koktajlowych. To super sposób na siewki w ogródku less waste.

Z czego zrobić doniczkę w duchu less waste?

Rolki po papierze toaletowym to również fajny sposób na alternatywę wielodoniczek. U mnie jednak nie do końca się sprawdziły – niestety trzymając je w szklarni – zaczęły mi gnić.

Puszka po psiej karmie (czy jakakolwiek puszka) zdała egzamin w zeszłym roku. W tym również robię takie doniczki. Używając puszek nie zapomnijcie wywiercić otworów na dnie.
Generalnie otwory dobrze zrobić w każdej doniczce “na dłużej”.

Planując ogródek less waste musimy pamiętać o drenażu.

Czym jest drenaż? To warstwa między ziemią, a dnem doniczki w której może zalegać woda. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko podgnicia korzeni rośliny.

Jak wykonać drenaż za grosze? Użyjcie tego co znajdziecie na dworze! Mogą to być np. kamienie. Pamiętajcie jednak aby uprzednio dobrze je umyć.

Drenaż do doniczki za grosze może być wykonany z… wytłoczek po jajkach!

Na dno doniczki możecie położyć również… potłuczoną ceramikę. Jest to less waste sposób na ogródek, który przypadkiem “wpadł” mi do głowy w zeszłym roku. Potłukła mi się miseczka (pełna lodów!), rozdrobniłam ją na jeszcze mniejsze kawałki i miałam drenaż!
Fajnie sprawdzi się również karton lub wytłoczki po jajkach!

A może by tak… warzywa z resztek?

Kolejny sposób na tani ogród to… wyhodowanie warzyw z resztek! Zostawiam Wam kilka przykładów ode mnie:

  • Możecie włożyć do wody szczypiorek, aby od hodować nowy.
  • Z “główki” marchewki może wyrosnąć Wam natka.
  • Kupując sałatę w koszyku, czy taką z korzonkami – umieśćcie ją w ziemi lub w wodzie. Przedłuży to jej świeżość oraz pozwoli na wyrośnięcie nowych liści.
  • Fajny sposób na ogródek less waste to szczypiorek ale z cebuli lub czosnku! Resztki warzyw umieszczamy w wodzie… I gotowe!

Jak jeszcze stworzyć na balkonie swój własny ogródek zero waste?

Jestem pewna, że pomysłów jest masa i to co podsunęłam Wam w tym poście to tylko początek… Dlatego dajcie znać jak jeszcze można być eko w ogórdku!

Po więcej inspiracji zapraszam Was na mój kanał YouTube, tam kwitnie seria z balkonowego ogródka!

Do napisania!
D.

Zerknijcie na playlistę Balkonowy Eko Ogródek

Dodaj komentarz